Skoki rozwojowe - wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć

➡️ Pierwszy rok życia malucha to czas jego intensywnego rozwoju. Dziecko zmienia się dosłownie z dnia na dzień, nabywa nowych umiejętności i codziennie czymś Cię zaskakuje.

👶 Pojawia się pierwszy uśmiech, pierwszy obrót z pleców na brzuszek, pierwsze podniesienie główki czy świadome chwycenie grzechotki - zapamiętasz te momenty do końca życia i na samo wspomnienie o tych chwilach będziesz się wzruszać.
Żeby jednak do tego wszystkiego doszło, w układzie nerwowym malucha muszą zajść ogromne zmiany ❗️
A żeby zaciekawić i zaskoczyć nasze maleństwo można podać mu wyjątkowe klocki, które będą na niego odziaływać. Mowa tu oczywiście o klockach sensorycznych ❗️

 

Skok rozwojowy - co to jest

➡️ Skoki rozwojowe (inaczej: kryzysy rozwojowe) związane są z bardzo szybkim i intensywnym dojrzewaniem układu nerwowego.
W mózgu dziecka tworzą się wtedy nowe połączenia międzykomórkowe i neuronalne, a dzięki temu maluszek zdobywa nowe umiejętności komunikacyjne, motoryczne, emocjonalne, fizyczne i społeczne.

✅ Zaczyna więcej rozumieć i czytelniej referować swoje potrzeby.
Śledzenie rozwoju dziecka jest fascynujące, ponieważ maluch w rok z zupełnie nieporadnego noworodka przemienia się w samodzielnie chodzącą osobę o określonych cechach charakteru.

☝️ W pierwszym roku życia dziecka jest aż 7 skoków rozwojowych i w każdym z nich możemy wyróżnić 2 fazy: regresję i progresję.

W jaki Sposób Rozwija się Dziecko?

Objawy skoków rozwojowych u niemowląt:

⭐ W fazie regresji dziecko bywa apatyczne, rozdrażnione, płaczliwe, odmawia jedzenia, zapomina o nabytych już umiejętnościach, przez co możemy odnieść wrażenie, że maluch cofa się w rozwoju, miewa problemy ze snem, często się wybudza z krzykiem, nie jest zainteresowane zabawą i potrzebuje jeszcze więcej bliskości, niż miało to miejsce dotychczas.
Ilość nowych bodźców odbieranych przez dziecko sprawia, że czuje się ono zagubione i wystraszone.

⭐ Faza progresji cechuje się tym, że zachowanie dziecka wraca do normy. Maluch znów jest pogodny, chętniej je, a ponadto można u niego zauważyć zupełnie nowe umiejętności, jak wspomniany już wyżej uśmiech czy obrót z pleców na brzuch.

☝️ Skok rozwojowy możesz rozpoznać właśnie po zmienionym zachowaniu swojego dziecka - no bo jeśli maluch jest zdrowy, nie podejrzewasz żadnej infekcji, nie dokucza mu bolesne ząbkowanie, to prawdopodobnie jest to właśnie kryzys rozwojowy.

✅ Nie ma ścisłej reguły na to, jak długo dziecko będzie bardziej absorbujące w związku ze zmianami zachodzącymi w jego mózgu - u jednych dzieci trwa to kilka dni, u innych kilka tygodni, a jeszcze inne dzieci przechodzą przez cały ten proces niemalże "bezboleśnie".
Nie wiemy więc dokładnie, ile trwa skok rozwojowy.
Do skoków rozwojowych mogą się zaliczać ssanie lub zaprzestanie ssania smoczka, próbowanie siadania, wstawania, czy chodzenia.

 

Skok rozwojowy - kiedy występuje

Pierwszy skok rozwojowy występuje już w okolicach 5 tygodnia życia dziecka. Dziecko zaczyna bardziej interesować się przedmiotami, wyostrza mu się wzrok bardziej reaguje na dotyk, pojawiają się pierwsze uśmiechy i łzy.

No Kiedy Ten Czas Rozwoju?

Drugi skok rozwojowy datuje się między 7, a 9 tygodniem życia. Maluch wtedy zaczyna intensywnie ruszać rękami i nogami oraz wydaje z siebie nowe dźwięki, np. pisk.
Rozwija się również u niego pamięć fotograficzna, więc możesz zauważyć, że próbuje łapać kontakt wzrokowy i bardziej wpatruje się w twarze domowników.

Trzeci skok rozwojowy to czas między 11, a 12 tygodniem. Dziecko rozwija swoje zdolności motoryczne i pewniej chwyta przedmioty, a dzięki rozwojowi słuchu, intensywniej wsłuchuje się w melodie i reaguje na głosy bliskich osób.

Czwarty skok rozwojowy pojawia się około 15 tygodnia. Zdaniem wielu rodziców, skoki czwarty i piąty są tymi najgorszymi, ale ich skutki z kolei są najbardziej widoczne. W poprzedzającym go czasie brzdąc może stać się aspołeczny i bać się obcych ludzi.
Po jego przetrwaniu zauważysz, że maleństwo zaczęło gaworzyć, radośnie reagować na Wasze głosy, interesować się swoim odbiciem w lustrze i robić obroty z pleców na brzuch.

Piąty skok rozwojowy występuje między 6, a 7 miesiącem życia dziecka. W tym czasie pojawia się u malucha tzw. lęk separacyjny, ponieważ ma on już większą świadomość o istniejących pomiędzy przedmiotami odległościach.
Dziecko podczas 5 skoku rozwojowego będzie odczuwać niepokój nie mając Cię w zasięgu swojego wzroku, a pozostawione samotnie w pokoju lub w łóżeczku, może wpadać w histerię domagając się Twojej uwagi.

Szósty skok rozwojowy to tzw. okres rozwoju inteligencji malucha. Przypada on w okolicach 35 tygodnia. Po jego zakończeniu brzdąc wykazuje większe zainteresowanie otoczeniem, przyrodą, zwierzętami i własnym ciałem.
Będzie bardziej chętny do zabawy z innymi dziećmi i odkryje radość z odkrywania świata.

Siódmy skok rozwojowy jest już ostatnim skokiem i możemy się go spodziewać około 40 tygodnia. W tym czasie dziecko zaczyna rozumieć, na czym polega ciąg przyczynowo skutkowy (czyli, że np. nakładanie jednego klocka na drugi skutkuje ułożeniem wieży, lub że naciśnięcie przycisku zabawki sprawi, że ta zacznie wydawać dźwięki).
Mało tego! To właśnie wtedy zaczyna wypowiadać pierwsze słowa i... robi to bez końca.
Oczywistym jest, że na rozwój aparatu mowy ma wpływ przyswajany pokarm, ale jednak krąży dużo mitów o karmieniu, zapraszamy więc do naszego artykułu o laktacji.

Dziecko, Które się Rozwija

Uwaga ❗️ Skoki rozwojowe u wcześniaków oblicza się na podstawie wieku korygowanego, a nie urodzeniowego.

 

 

Jak przetrwać skoki rozwojowe

➡️ Jak już zdążyłaś zauważyć, skoków rozwojowych jest całkiem sporo. Nie jest powiedziane, że przy każdym z nich Twoje dziecko da Ci popalić i przez tydzień nie zjesz spokojnie obiadu i się nie wyśpisz.
Być może Twoje dziecko będzie je znosiło całkowicie "bezboleśnie", a może jednak nie będziecie mieć tyle szczęścia i w pewnym momencie poczujesz się bezsilna.

Nie łam się ❗️
⭐ Skok rozwojowy jest zupełnie naturalnym procesem w rozwoju dziecka i trzeba to po prostu przetrwać. Nie ma złotej rady na to, jak sobie radzić podczas skoków rozwojowych, musisz po prostu być cierpliwa.

✅ Nie okazuj maluchowi swojego zdenerwowania - on doskonale czuje Twoje emocje, więc nerwy w niczym tutaj nie pomogą.
Poświęć mu swój czas, daj mu więcej bliskości, znajdź chwilę na przytulenie go i zabranie na dłuższy spacer, dużo do niego mów i po prostu czekaj, aż wszystko wróci do normy.
Staraj się odwracać jego uwagę zabawą, zabieraj go w ciekawe miejsca, czytaj mu książki i włączaj relaksacyjną muzykę. Jeśli jesteś fanką chustonoszenia, noś w niej dziecko tyle, ile będzie tego potrzebowało, to również ukoi jego nerwy.
Dobrym sposobem mogą okazać się puzzle.

Jak Sobie Poradzić z Rozwojem Pociechy

✅ Gdy poczujesz się zmęczona i przytłoczona nadmiarem obowiązków i zachowaniem swojej pociechy, nie bój się poprosić kogoś bliskiego o pomoc.
Samotne wyjście na krótki spacer lub szybką przebieżkę po sklepach sprawi, że wrócisz do domu z lepszą energią, co udzieli się również Twojemu dziecku.

☝️ Wbrew pozorom, te wszystkie trudne momenty tylko umocnią Waszą więź - dla swojego dziecka jesteś całym jego światem i nikt nie rozumie jego potrzeb tak dobrze, jak Ty. Dacie sobie radę ❗️

"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym."
Antoine De Saint-Exupery "Mały Książę"

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy pojawia się pierwszy skok rozwojowy?

Pierwszy skok rozwojowy możemy zaobserwować już około 5 tygodnia życia dziecka.

Jakie są objawy skoków rozwojowych?

W związku ze zbliżającym się lub trwającym skokiem rozwojowym, dziecko może być apatyczne, odmawiać jedzenia, więcej niż zwykle płakać, mieć problemy ze snem i domagać się jeszcze więcej bliskości.

Który skok rozwojowy jest najgorszy?

Mówi się, że skoki czwarty i piąty są tymi najgorszymi, ale po ich zakończeniu możemy dostrzec największą różnicę w zachowaniu dziecka i ogrom jego nowych umiejętności.

Jak przetrwać skok rozwojowy?

Trzeba to po prostu przeczekać. Jeśli masz chustę, będzie ona niezastąpiona w tym ciężkim czasie. Ponadto możesz spróbować odwracać uwagę dziecka zabawą, zabierać je na spacery w ciekawe miejsca, więcej przytulać, włączać muzykę relaksacyjną i być po prosty cierpliwa.

Ile jest skoków rozwojowych?

Wyróżniamy aż 7 skoków rozwojowych i każdy z nich możemy podzielić na dwie fazy: regresji i progresji.