👶 Smoczek to w zasadzie nieodzowny rekwizyt prawie każdego malucha, więc pewnie i Ty głowisz się, jaki smoczek wybrać dla swojego maluszka. Pewnie zastanawiasz się również, czy używanie smoczka nie wpłynie negatywnie na zgryz dziecka i nie zaburzy mu odruchu ssania.
Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszam do lektury ❗️
👶 Jedni rodzice świadomie rezygnują z podawania smoczka, a inni nie wyobrażają sobie bez niego życia - obie postawy są prawidłowe, bowiem nie każde dziecko domaga się smoczka. Niektóre dzieci kompletnie go nie potrzebują i nie zwiastuje to niczego złego.
Nie da się nauczyć dziecka ssania smoczka, bo to sprawa bardzo indywidualna. Nic na siłę. Naleźy ona do etapów rozwoju.
👶 Smoczek od lat budzi pewne kontrowersje, a wszystko za sprawą komplikacji, które pojawiają się w momencie, gdy chcemy dziecko odsmoczkować - wtedy rozgrywa się istny dramat, dziecko choć już jest stosunkowo dojrzałe, nie chce bez smoczka zasnąć, nie potrafi się bez niego uspokoić i za nim... tęskni ❗️
Po co dziecku smoczek ❓
➡️ Dziecko rodzi się z bardzo silnym odruchem ssania. Z tego właśnie powodu, dzieci zdrowe i urodzone o czasie, niemalże od razu po narodzinach zaczynają szukać piersi mamy - w ten sposób zaspakajają nie tylko głód, ale i potrzebę bliskości.
Dziecko momentalnie się uspokaja, czuje się bezpieczne i zaopiekowane.
➡️ Problem jednak zaczyna pojawiać się wtedy, gdy maluch staje się nieodkładalny i bez przerwy domaga się piersi, choć od ostatniego karmienia jeszcze nie zdążył zgłodnieć. To strasznie męczące. Wówczas z pomocą przychodzi właśnie smoczek.
Dzięki niemu świeżo upieczona mama może mieć chwilę czasu dla siebie! Smoczek zaspokoi potrzebę ssania i posłuży jako uspokajacz.
Smoczek a zgryz - kiedy odstawić smoczek ❓
✅ Odruch ssania samoistnie zanika między 1, a 2 rokiem życia. Dziecko wtedy przyjmuje już stałe pokarmy, w inny sposób połyka jedzenie, ma już zęby - właśnie wtedy powinno się odstawić smoczek, by nie miał on negatywnego wpływu na zgryz dziecka.
✅ Zbyt długie używanie przez dziecko smoczka powoduje wady zgryzu, np. tyłozgryz i zgryz otwarty, który z kolei skutkuje wadami wymowy i problemami z gryzieniem. Ponadto mogą występować częste infekcje ucha środkowego i jamy ustnej, dlatego warto zachować umiar w proponowaniu maluchowi smoczka.
Logopedzi i ortodonci zalecają, by odsmoczkowanie dziecka nastąpiło przed 18 miesiącem życia i stosując się do tego, w zasadzie ułatwisz sobie sprawę - trudniej jest zabrać smoczek starszemu dziecku, niż maluchowi.
☝️ Jeśli zauważysz u swojego dziecka nieprawidłowości w zgryzie, udaj się do ortodonty. Na pocieszenie dodam, że u małego dziecka może dojść do samokorekty zgryzu, zatem nie wszystko stracone.
Kiedy wprowadzić dziecku smoczek ❓
👶 Niby nie ma dolnej granicy wieku, w której możesz podać dziecku smoczek, ale jeśli planujesz karmić piersią, warto odczekać przynajmniej 3-4 tygodnie.
To czas, w którym Twoja laktacja się stabilizuje, a wprowadzenie dziecku smoczka może zaburzyć ten proces.
👶 Zbyt wczesne wprowadzenie smoczka może spowodować niedobory mleka (bo dziecko zamiast ssać pierś, będzie ssało smoczek), a w skrajnych przypadkach brzdąc może całkowicie odrzucić pierś na rzecz smoczka. Jeśli jednak nie planujesz karmić naturalnie - smoczka zacznij używać wtedy, gdy uznasz, że dziecko go potrzebuje.
Jaki smoczek wybrać dla noworodka ❓
✅ Najbardziej kluczowy jest rozmiar smoczka. W przypadku noworodków wybieramy smoczek w rozmiarze 0+ lub S. Niektóre smoczki zamiast rozmiarów, mają ściśle określone kryterium wiekowe, np. 6-12 miesięcy, 12-18 miesięcy itd.
Tych rozmiarów i ram wiekowych należy ściśle przestrzegać! Podanie smoczka w nieodpowiednim rozmiarze może nieść za sobą przykre skutki, np. wspomniane wyżej wady zgryzu. Zbyt duży smoczek może również utrudniać dziecku oddychanie, bo jego tarcza przysłoni dziecku nosek. Zwróć również uwagę na to, by tarcza posiadała kilka otworów, co umożliwi wentylację powietrza.
✅ Nie bez znaczenia jest także tworzywo, z jakiego smoczek został wykonany - zwróć uwagę na to, by był pozbawiony BPA i ftalanów. Jednym z alergenów kontaktowych jest lateks, z którego właśnie niektóre smoczki są wykonane.
Dużo lepszym wyborem będzie smoczek silikonowy - jest nieco twardszy, więc maluch musi włożyć więcej wysiłku w ssanie, a ponadto silikon znacznie rzadziej uczula i jest wytrzymalszy (nie ulega tak szybko odkształceniu i zmianie koloru wskutek temperatury).
Kolejnym ważnym kryterium, na jakie musisz zwrócić uwagę, jest kształt smoczka:
⭐ Smoczek anatomiczny (inaczej ortodontyczny) - nie jest spłaszczony, ma wykrzywioną główkę i dopasowuje się do kształtu buzi dziecka. Zapobiega powstawaniu wad zgryzu.
⭐ Smoczek uspokajający - ma okrągłą główkę, umożliwia dziecku swobodne oddychanie i przełykanie śliny. Przeznaczony głównie dla dzieci karmionych butelką.
⭐ Smoczek dynamiczny - dzięki swojemu materiałowi, kurczy się i rozciąga podobnie, jak brodawka sutkowa. Sprawdzi się w przypadku dzieci karmionych piersią.
Pozostaje jeszcze sprawa estetyki - z pewnością zwrócisz uwagę na wygląd smoczka, jego kolor, czy na jego tarczy widnieje jakiś uroczy malunek. To jednak jest najmniej istotne w wyborze smoczka, nie powinnaś więc się tym kierować.
➡️ Uwaga! Nie kupuj od razu kilku identycznych smoczków przed narodzinami dziecka ❗️
Ja wiem, że nagłe zniknięcie tego gumowego pomagiera może oznaczać domową apokalipsę, ale nie wiesz przecież, czy Twoje dziecko zaakceptuje akurat ten smoczek, który dla niego wybrałaś. Najpierw sprawdź - później dokupisz kilka kolejnych, żeby mieć w domu zapas.
Smoczek dla wcześniaka
✅ To zupełnie odrębna kategoria. Wbrew pozorom, w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, smoczek to bardzo pomocny gadżet. Udowodniono bowiem, że wcześniaki, którym został wprowadzony smoczek, szybciej przybierają na wadze i prędzej uczą się jedzenia z piersi lub z butelki (na początku wcześniaki zazwyczaj karmione są strzykawką).
✅ Jako, że wcześniaczki zazwyczaj są bardzo drobne, standardowy smoczek w rozmiarze 0+ będzie dla nich zbyt duży, dlatego należy wybrać specjalny smoczek dla dzieci urodzonych przedwcześnie - i tu też rozmiar trzeba dopasować do tygodnia ciąży, w którym dziecko przyszło na świat.
Popularnymi smoczkami dla wcześniaków są smoczki firmy Philips Avent (są w 3 rozmiarach: dla dzieci urodzonych przed 30 tygodniem ciąży, między 30, a 34 tygodniem ciąży i po 34 tygodniu ciąży).
Jak obchodzić się ze smoczkiem ❓
👶 Przede wszystkim zanim podasz go dziecku, powinnaś go solidnie wygotować. Na tym jednak nie kończy się smoczkowa higiena - na początku maluch ma bardzo słabą odporność, więc warto przelewać smoczek wrzątkiem.
👶 Jeśli smoczek wypadnie maluchowi, nie powinnaś go oblizywać - w ten sposób zwiększasz ryzyko wystąpienia u dziecka próchnicy, aft i pleśniawek. Lepiej go wyparzyć.
Smoczkowe gadżety
⭐ Oprócz smoczka, warto zainwestować również w zawieszkę do niego. Najprostsze i najtańsze są zwykłe zawieszki wykonane z plastiku, gdzie na jednym końcu łańcuszka znajduje się klips, dzięki któremu przypniesz smoczek do ubrania maluszka, a na drugim kółeczko, na które zaczepisz smoczek.
Zawieszki te, choć są bardzo praktyczne, różnie u nich z wytrzymałością. O ile noworodek nie jest w stanie zepsuć takiej zawieszki, to starsze dziecko już ma wystarczająco dużo siły, by ją połamać.
⭐ Pięknie wyglądają i świetnie się sprawdzają personalizowane zawieszki do smoczka.
Możesz zamówić taką z imieniem swojej pociechy lub jego datą narodzin, wybrać ulubiony kolor i styl - być może wolisz zawieszkę w stylu boho, albo zależy Ci na drewnianych koralikach w kształcie samochodzików. Do wyboru, do koloru ❗️
⭐ Zainwestuj również w pudełko do przechowywania smoczka. Najlepiej sprawdzają się takie, które możesz przyczepić do ramy wózka lub paska swojej torebki, dzięki czemu smoczek nie będzie walał się po Twojej torbie, łapał bakterii i oblepiał się paprochami.
Unikniesz również nerwowego wysypywania wszystkiego z torebki, żeby dokopać się do smoczka.
Najczęstsze błędy rodziców przy używaniu smoczka
➡️ Wsuwanie smoczka śpiącemu dziecku - jeżeli maluch przez sen wypluł smoczek, nie wpychaj mu go ponownie. Powinnaś skracać czas używania smoczka, a nie go wydłużać.
Skoro dziecko go wypluło - widocznie już śpi twardo i smoczek nie jest mu potrzebny.
➡️ Wspomniane wyżej oblizywanie smoczka - niehigieniczne, nie powinnaś tego robić.
➡️ Maczanie smoczka w cukrze lub słodkich napojach - tym sposobem również wydłużasz dziecku czas używania smoczka, ponadto maluch zacznie go kojarzyć z czymś smacznym.
Małe dziecko nie potrzebuje cukru i choć wiem, że może wygląda uroczo, gdy się oblizuje, bo poznało nowy smak, to jednak taka praktyka przyczynia się do powstania próchnicy.
➡️ Zatykanie dziecka smoczkiem - jest to bardzo częsta praktyka, gdy np. dziecko zaczyna mówić, a my marzymy o ciszy, brać paluszki lub stópki do buzi lub gryźć zabawki.
Maluch w ten sposób poznaje świat, zdobywa nowe umiejętności, uczy się własnego ciała i nowych faktur, więc mu tego nie uniemożliwiaj. Niech smoczek służy do uspokajania płaczącego dziecka, a nie do uciszania go w każdym możliwym momencie.
Równie dobrze można zająć czymś uwagę malucha, na przykład bezpiecznymi klockami, którymi dziecko będzie mogło się bawić. Naszym poleceniem są klasyczne drewniane klocki oraz klocki Wader.
👶 Myślę, że rozwiałam Twoje wątpliwości i już wiesz, jaki smoczek będzie najlepszy dla Twojego brzdąca oraz jak go używać, by nie przesadzić. Rozsądnym użytkowaniem smoczka nie wyrządzisz dziecku krzywdy, zachowaj więc umiar i... ciesz się spokojem.