Klocki sensoryczne – czym się różnią od klasycznych klocków❓

Klocki sensoryczne jako jedna z ulubionych zabawek dla dzieci 🧒👧 doskonale sprawdza się w roli terapeutycznej. Dzięki nim zabawę w prosty sposób można połączyć z rozwojem lub pracą nad brakami w niektórych obszarach. Sensoryczne klocki pobudzają ciekawość, rozwijają zmysły i pozwalają dzieciom poznawać otaczający ich świat. Czym różnią się od klasycznych klocków i czy warto je kupić swojemu maluszkowi❓
Trzeba też pamiętać o rozwoju dziecka, co ułatwi nam wiedza na temat skoków rozwojowych u dzieci.

Klocki sensoryczne – zabawki na miarę XXI wieku

⭐Od wielu lat na sklepowych półkach mogliśmy dostrzec przede wszystkim klocki plastikowe lub drewniane. Wyróżniały się m.in. jednolitą strukturą. Ich przeznaczenie jednak było jedno – samodzielne tworzenie wymyślnych konstrukcji według własnej wizji.

Współcześnie możemy natrafić się coraz częściej na klocki sensoryczne. Mimo że nazwa brzmi dość tajemniczo, to kryje się za nią wiele korzyści. Nie są to kolejne zwyczajne zabawki, którymi każdy maluch bawi się na co dzień.

Ze względu na swoje właściwości i walory edukacyjne stają się coraz bardziej popularne i pożądane przez rodziców dzieci w różnym wieku.

Czym jest integracja sensoryczna?

⭐Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia integracji sensorycznej. Otóż jest to możliwość rejestracji informacji ze świata zewnętrznego za pomocą zmysłów. To także ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym, a następnie wykorzystywanie do świadomego działania.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że zaburzenia integracji sensorycznej jest źródłem wielu problemów. Może to być na przykład nadwrażliwość na bodźce lub poszukiwanie intensywnej stymulacji jednego ze zmysłów.

Zabawki sensoryczne – jak działają?

Klocki sensoryczne dla niemowlaka mają przede wszystkim wspomagać rozwój dziecka. Mowa tutaj zarówno o treningu funkcji umysłowych, jak i fizycznych oraz integracji sensorycznej (stymulacja zmysłów i przetwarzania informacji o nich). Niezwykle ważną funkcją jest także zapamiętywanie przez mózg i katalogowanie nabytych doświadczeń i danych. W skrócie chodzi o zakodowanie jakie przedmioty mają jaką strukturę i jakie uczucia towarzyszą przy interakcji z nimi. 

Z tego właśnie względu klocki sensoryczne dla niemowląt są tworzone z różnych materiałów i wykończone surowcami o odmiennych fakturach (gładkich, szorstkich, futerkowych, szeleszczących itd.).

Tego typu zabawki stymulują również wzrok wielobarwnymi wzorami. Bardzo często zabawki nadają się również do gryzienia. Mogą wydawać różne dźwięki, oraz znaki świetlne. Łączy je całkowite bezpieczeństwo dla dziecka, oraz wielkie możliwości zabawy.
A gdzy dziecko podrośnie można mu dać do zabawy klocki Mega Blocks!

Czym się wyróżniają miękkie klocki sensoryczne od tradycyjnych zabawek tego typu?

⭐Klocki to zabawki dla dzieci 🧒👧, które są z nami od wielu lat. Mimo upływu czasu, rozwoju technologii oraz szerokiego wyboru asortymentu na rynku to jednak one wiodą prym wśród ulubionych zabaw maluszków. Nic dziwnego, interakcja z nimi umożliwia tworzenie nieogarnionych form budowli, poznawanie kształtów, nowych form i zasad przyczynowo-skutkowych.

Zabawki sensoryczne dla dzieci🧒👧spośród innych tego typu zabawek wyróżniają się przede wszystkim wzmocnionym działaniem na zmysły dziecka. Odgrywają istotną rolę w rozwoju każdego dziecka i ułatwiają nawiązywanie kontaktu z otaczającym światem.

Porównując klocki sensoryczne miękkie z klasyczną ich odmianą, możemy zauważyć, że bardziej pobudzają wiele zmysłów równocześnie, zmuszając umysł do właściwej reakcji. Oprócz tego zabawki takie zwracają na siebie uwagę różnorodnymi kolorami, kształtami, fakturami oraz funkcjami. Dostosowane są do wieku i poziomu umiejętnością malucha i warto kupować je właśnie, zwracając uwagę na te czynniki. W przeciwnym razie mogą szybko wywołać znudzenie lub wręcz przeciwnie – nadpobudliwość.

Klocki sensoryczne – zalety

Świecące klocki sensoryczne doskonale stymulują zmysły i zachęcają do interakcji na długie godziny. Niemowlak chętnie bawi się jednakowo poszczególnymi elementami układanki, dokładnie je badając, by z czasem budować z nich konstrukcje zgodne z własną wizją.

Klocki sensoryczne nie mają ostrych krawędzi, są gładko wyszlifowane i są wolne od toksycznych lakierów oraz klejów. Mają więc obojętny wpływ na kontakt ze skórą i buzią dziecka. Warto podkreślić, że producenci często stawiają także na jakość, więc miękkie klocki sensoryczne mogą towarzyszyć dziecku przez całe wczesne dzieciństwo 🧒👧.

Czy warto kupić klocki sensoryczne?

⭐Jak już zauważyliśmy wcześniej wszechstronny rozwój dziecka, jest niezwykle ważny. Tak samo jest w przypadku integracji sensorycznej. Pobudzanie wszystkich zmysłów to szalenie ważna kwestia, której nie można lekceważyć.
Fajną alternatywą dla zwykłych klocków są także klocki magnetyczne.

Oczywiście wybierając zabawki dla dziecka, musimy być wyczuleni na to, aby wybierać je pod względem wieku dziecka i stopnia jego rozwoju. Obserwując maluszka, możemy także wychwycić, który zmysł może wymagać większego treningu i dobrać zabawkę według tej preferencji.

✅Na pewno podstawowym przedmiotem, który wprost musi mieć każde dziecko w swoim pokoju, są klocki sensoryczne dla dzieci 🧒👧. Będą zawsze miały dobry wpływ na rozwój. Oprócz tego będą stymulować małą motorykę, oddziaływać na wzrok, wyobraźnie i kreatywność. Rozwój tych umiejętności z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak działają klocki sensoryczne?

Klocki sensoryczne dla dzieci stymulują ich zmysły i pomagają katalogować nabyte doświadczenia i dane.

Czym różnią się klocki sensoryczne od zwykłych klocków?

Klocki sensoryczne dla dzieci pobudzają wiele zmysłów jednocześnie i bardziej zachęcają do zabawy.

Od kiedy dziecko może bawić się klockami sensorycznymi?

Już niemowlaki mogą używać klocków sensorycznych.