Jakie klocki dla dzieci wybrać❓

Klocki dla dzieci to jedna z grup zabawek, która ma niezastąpiony wpływ na rozwój kompetencji maluszka. Rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni, kreatywności, myślenia przestrzennego, zapoznanie się z podstawowymi prawami fizyki i przede wszystkim świetna zabawa – to tylko niektóre korzyści z zabawy klockami. Wybór takich artykułów na rynku obecnie jest niezwykle szeroki. Jakie klocki dla dzieci wybrać

Mimo że czasy się zmieniły, postęp technologiczny sprawił, że na rynku mamy do wyboru mnóstwo różnych produktów dla najmłodszych, to klocki dla dzieci dalej wiodą prym sprzedaży i są na szycie listy najbardziej pożądanych produktów dla maluszków.
Przy zabawie klockami dzieci szybko się rozwijają, a w naszym artykule o skokach rozwojowych chcielibyśmy bliżej przedstawić Państwu właśnie te zagadnienia związane z rozwojem naszych pociech.

Co daje zabawa klockami?

⭐Zabawa klockami dla dziecka to nie tylko ogromna frajda. Oczywiście jak najważniejsze są walory rozrywkowe takich produktów. Niemniej jednak rodzice oraz pedagodzy zwracają uwagę głównie na inne korzyści, które odnoszą dzieci 🧒👧, bawiąc się klockami. To między innymi:

✅Wpływ na wyobraźnie dziecka. Z klocków można tworzyć niepowtarzalne figury, budowle i dowolnie je ze sobą łączyć;

✅Rozwój umiejętności manualnych – klocki dla dzieci dostosowane są do malutkich rączek dziecka, dlatego łatwo je chwycić. Dzięki układaniu dziecko ćwiczy motorykę małą i uczy się odpowiednio operować palcami i dłońmi;

✅Wsparcie logicznego i przestrzennego myślenia – dotyczy to szczególnie klocków konstrukcyjnych. Dziecko musi przemyśleć, co z czym połączyć i gdzie to postawić, aby powstała wymyślona budowla;

✅Integracja sensoryczna – klocki sensoryczne dla dzieci wpływają na zmysły. Niektóre z nich angażują większość z nich, a dziecko musi je zsynchronizować, by umiejętnie korzystać z potencjału zabawek;

✅Wartość edukacyjna – dzięki klockom dla dzieci, maluszek uczy się kolorów, kształtów, liczb, cyfr i wielu innych rzeczy;

✅Nauka koncentracji, cierpliwości i opanowania – zabawa klockami nieraz obarczona jest nieudanymi próbami. Nie wszystko wychodzi za pierwszym razem. To wspaniała okazja do nauki opanowania.

fot. pexels.com

Jakie klocki są najlepsze? Co powinno decydować o wyborze?

⭐Wybierając klocki dla dzieci, warto skupić się przede wszystkim na ich jakości. Muszą dawać bezwarunkowe bezpieczeństwo, a także możliwie długą zabawę, nawet dla kolejnych pokoleń. Przy zakupie zwracajmy więc uwagę na wykonanie, certyfikaty, a także starannie dobierajmy zabawki do grupy wiekowej.

Przejdźmy jednak do najpopularniejszych klocków dla dzieci. Poniżej lista z krótkim opisem poszczególnych kategorii tych zabawek. Sprawdź, czy Twoje dziecko ma je już w swoim pokoju.

Klocki Mega Bloks

Mega Bloks klocki to niemal doskonały prezent na 1 urodziny dla Twojego maluszka. Mogą pojawić się w jego pokoju nawet wcześniej i starczą nawet do 3 lat. Ich przyciągające wzrok kolory i duże gabaryty sprawiają, że łatwo je ze sobą łączyć.. i burzyć. Jedno opakowanie wystarcza, aby móc zbudować obiekty marzeń.

Klocki konstrukcyjne Marioinex

Klocki Marioinex to niezwykle popularne klocki dla dzieci. Warto podkreślić, że tworzone są przez polskiego producenta. Do wyboru mamy między innymi Mini Wafle Marioinex. Poszczególne zestawy można ze sobą łączyć, co daje ogrom zabawy. Dziewczynki uwielbiają budować z nich domy dla lalek, a chłopcy – garaże dla swoich sportowych samochodów!

Klocki sensoryczne dla maluchów

Klocki sensoryczne to rewelacyjne rozwiązanie w celu pobudzania wszystkich zmysłów dziecka. Są bezpieczne już dla maluszków od 6 miesiąca życia, ale najlepsze efekty ich stosowania odczuwa się między 1 a 2 rokiem życia. Niektóre dzieci 🧒👧 mogą odczuwać na początku lekki dyskomfort podczas ich używania ze względu na wiele bodźców. Wtedy należy chwile się wstrzymać i włączyć je w nieco późniejszym okresie życia.

Klocki magnetyczne dla dzieci

Klocki magnetyczne cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem. Dlaczego❓ Przede wszystkim dzięki sprawnemu, szybkiemu i ciekawemu łączeniu ze sobą poszczególnych elementów za pomocą magnesów.

Wybierając takie klocki, warto zwracać uwagę na dobór do odpowiedniej grupy wiekowej, gdyż niektóre zestawy zawierają małe elementy łatwe do połknięcia.

Klocki LEGO dla dzieci

⭐Prawdziwa klasyka. Kto z nas nie zna klocków LEGO❓ Oferta marki jest na tyle rozbudowana, że znajdzie tu coś dla siebie nie tylko maluszek, ale i dorośli. Firma od lat dedykuje swoje klocki LEGO fanom kreskówek, filmów, czy bajek. Bogaty wybór sprawia, że z łatwością wybierzemy zestaw dopasowany do wieku i umiejętności naszej pociechy.

Klocki drewniane dla dzieci

fot. pexels.com

⭐Kolejna pozycja, która jest ponadczasowa. To niemal obowiązkowe klocki dla dzieci, które powinny znaleźć się w każdym pokoju maluszka. Są w pełni ekologiczne, bezpieczne i zapewniają dużo radości. Mimo ich prostych kształtów dają spore możliwości. Ponadto klocki drewniane dla dzieci są niezniszczalne i posłużą przez długie lata. Polecane przez pedagogów, nauczycieli, psychologów i rodziców.

Klocki Clementoni

Clementoni klocki to wybór, który sprawdzi się w niemal każdym wieku. Produkty spod skrzydła tego producenta posiadają ciekawy design oraz kształty. Nie znajdziemy tutaj klasycznych prostopadłościanów, raczej sześciany z zaokrąglonymi brzegami, co czyni je niezwykle bezpiecznymi.

Żywa kolorystyka i ciekawe kształty nie tylko przyciągają wzrok, ale pozwalają również  tworzyć nietypowe konstrukcje. Dodatkowym atutem jest miła w dotyku faktura klocków.

Klocki Blocki

Klocki Blocki dla dzieci to wspaniała zabawka dla dzieci w każdym wieku. Najbardziej skorzystają z nich jednak maluszki  wieku 3 + oraz 6 +. Zestawy klocki Blocki to produkty przedstawiające m.in. różne pojazdy. Oferta producenta jest dobrze przemyślana i występuje w radosnej kolorystyce. Warto wspomnieć, że są to klocki kompatybilne z LEGO.

Klocki COBI

COBI klocki zasłynęły przede wszystkim z wypustek, które umożliwiają łączenie poszczególnych części w wielu kombinacjach. Kupując dany zestaw, nie musimy martwić się o to, że nie będzie pasował do pozostałych. To sprawia, że zabawa klockami COBI nigdy się nie kończy.

Klocki Playmobil

Playmobil klocki to różnorodne zestawy zabawek, które poza radosną zabawą dostarczają także walory edukacyjne. Wśród wielu produktów znajdziemy takie, które m.in. umożliwiają odtwarzanie codziennych ról. To np. klocki Playmobil policja, czy klocki Playmobil straż pożarna.

Klocki Wader

⭐Dzięki prostej formie klocków Wader maluszek ma szansę stworzyć dowolną budowę dostosowaną do swoich wyobrażeń i wizji. To np. konkretny obiekt, lub nawet cały fantazyjny świat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko utworzyło własną farmę, pojazd, tor, figury, czy zwierzątka. Klocki Wader dla dziewczynek oferują np. domki dla lalek.

fot. pexels.com

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Dlaczego klocki dla dzieci są takie popularne?

Klocki dla dzieci swoją popularność zawdzięczają głównie możliwościami, które oferują. Ograniczeniem podczas zabawy jest tylko wyobraźnia.

Dlaczego klocki dla dzieci to dobry wybór?

Klocki dla dzieci to świetny wybór, ponieważ wpływają na rozwój wielu umiejętności dzieci.

Jakie klocki dla dzieci są najlepsze?

Z polecanych klocków dla dzieci możemy wymienić: klocki Marioinex, klocki COBI, klocki LEGO, klocki drewniane, klocki Wader, klocki Playmobil, klocki sensoryczne, klocki Clementoni, klocki magnetyczne, klocki Blocki oraz klocki Mega Bloks.