Drewniane klocki – ekologiczne i ponadczasowe zabawki dla dzieci✅

Czy klocki drewniane to dobra alternatywa dla plastikowych zabawek? Oczywiście! Mimo swojej prostej formy potrafią zachwycić i zapewnić wciągającą rozrywkę na wiele godzin. Drewniane klocki mają mnóstwo zalet. Dostępne są w wielu wariantach, pobudzają koncentrację, wyobraźnie oraz ćwiczą kreatywność. Sprawdź, dlaczego jeszcze klocki drewniane dla dzieci to świetny pomysł na prezent i nie tylko.
A jak poszukujecie czegoś jeszcze to polecamy artykuł o różnych rodzajach klocków!

Drewniane klocki konstrukcyjne – dlaczego warto je wybrać?

⭐Drewno wyróżnia się także dużą odpornością i wytrzymałością na upadki, uderzenia, zarysowania i inne próby czasu. Żaden maluch nie jest w stanie szybko zniszczyć takiej zabawki, nawet podczas intensywnych sesji rozrywkowych. Oznacza to, że taki przedmiot może być spokojnie przekazywany z pokolenia na pokolenie i nie wyrzucimy go po jednym sezonie.

fot. pixabay.com

Warto zwrócić również na ponadczasowość takich elementów. Każdy z nas pamięta jeszcze, jak w swoim dzieciństwie bawił się takimi przedmiotami. Mimo tego, że minęło tyle lat, to drewniane klocki konstrukcyjne dalej są w modzie i stanowią ważny element w zbiorze zabawek najmłodszych. Dlaczego jeszcze warto w nie zainwestować?

Zalety drewnianych klocków

W ofercie sklepów z zabawkami możesz znaleźć naprawdę wiele rodzajów klocków. To między innymi klocki LEGO, klocki COBI, czy klocki magnetyczne. Spośród nich wyłania się jednak jeden wariant, w który każdy pokój dziecięcy powinien być wyposażony. Mowa tutaj oczywiście o klockach drewnianych. Są trwalsze niż plastikowe, są w pełni bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Zabawa nimi skutecznie rozwija. Poniżej najważniejsze zalety klocków drewnianych:

✅wpływają na rozwój motoryki małej;

✅rozwijają kreatywność i wyobraźnie;

✅ćwiczą koncentrację;

✅to świetny trening przed nauką pisania;

✅pomagają w nauce myślenia logicznego i przestrzennego;

✅posiadają piękny design i ponadczasowy urok.

Klocki drewniane edukacyjne – bezpieczeństwo i higiena

⭐Jest to o tyle ważny punkt, że musimy poruszyć go w osobnym akapicie. Z uwagi na czasy, w jakich żyjemy, przykładamy ogromną uwagę do rozwiązań, które są naturalne i zgodne ze środowiskiem. Nie można więc pominąć pozytywnego wpływu klocków drewnianych na otoczenie.

Przede wszystkim surowiec ten nie jest szkodliwy dla dzieci. Wszystkie wzory malowane są zwykle naturalnymi farbkami. Nie występują więc reakcje alergiczne, nawet podczas częstego kontaktu z buzią maluszka, co jest oczywiste w przypadku zabawek. Dodatkowo drewniane klocki są zazwyczaj dużych rozmiarów, co zapobiega możliwości połknięcia ich. Nie posiadają ostrych krawędzi, dziecko śmiało może je lizać i gryźć.

Warto również podkreślić ten fakt, że wyrzucając klocki drewniane dla dzieci do kosza, nie niszczymy środowiska. To oczywiście skrajny scenariusz, ponieważ za sprawą swojej dużej wytrzymałości elementy takie często przekazywane są w rodzinie, lub oddawane na szczytne cele np. do domów dziecka dając im drugie życie.
A gdy Państwo chcą bardziej nowoczesne klocki, polecamy zapoznać się z polską marką klocków!

fot. pixabay.com

Ostatnim czynnikiem, który wpływa na całkowite bezpieczeństwo, jest łatwość utrzymania w czystości zabawek z drewna. Zwykle nie posiadają zakamarków, ani skomplikowanych kształtów, co eliminuje ryzyko utrzymywania się brudu i namnażania bakterii. Takie przedmioty wystarczy raz na jakiś czas przepłukać pod bieżącą wodą.

Drewniane klocki konstrukcyjne – od kiedy?    

⭐Stawianie pierwszych budowli przez dzieci następuje już w okolicach 9 miesiąca życia. Wcześniej możemy im w tej sztuce pomagać, pozwalając im np. burzyć konstrukcje, co może stanowić wielką frajdę.

Dopiero klocki drewniane 12m+ pozwalają na pierwsze, własnoręcznie stworzone budowle, które będą wpływały na rozwój kreatywności dziecka. Takie zajęcie to oczywiście tak pożądane przez rodziców zjawisko nauki przez zabawę. Sensoryczne zabawki dla dzieci wpływają na ich prawidłowy i szybszy rozwój.

Jakie klocki dla dzieci wybrać?

⭐Każdy rodzic przed zakupem zabawek zawsze stoi przed niemałym dylematem. To samo zjawisko występuje oczywiście w przypadku zakupu klocków drewnianych. Mamy ogromny wybór. Możemy zakupić m.in.:

klocki magnetyczne drewniane;

klocki drewniane w wiaderku;

klocki drewniane duże elementy;

✅itd.

Jaki rodzaj wybrać na początek? Nie musimy przesadzać z ilością elementów, rozpoczynając przygodę z takimi zabawkami. Roczne dziecko będzie dopiero odkrywać nieznane, tak więc drewniane klocki konstrukcyjne nie powinny być aż nadto skomplikowane. Przy każdym wyborze skupiajmy się na sugerowany wiek maluszka na opakowaniu lub w opisie produktu.

fot. pixabay.com

Klocki drewniane dla 1,5 rocznego dziecka

🧒👧Producenci niemal zawsze oznaczają, dla jakiej grupy wiekowej skierowana jest dana zabawka. Wybierając klocki dla 1,5 rocznego dziecka, skup się przede wszystkim na dwóch rodzajach – tekturowych oraz drewnianych. Najważniejsze jest to, aby elementy były duże, lecz dobrze wyprofilowane tak, aby malutkie rączki mogły pewnie je chwycić.
Warto też pamiętać o smoczku, żeby dziecko nie korciło gryzienie zabawki.

Klocki drewniane dla 2-latka

🧒👧Takie drewniane klocki powinny przyciągać uwagę. Dobrym rozwiązaniem są więc klocki drewniane kolorowe. Będą wzbudzać zainteresowanie i zachęcać do interakcji. Świetną propozycją mogą być klocki drewniane z rysunkami zwierzaków. Dalej pozostajemy przy dużych elementach, jednak skupiamy się na bardziej kreatywnych rozwiązaniach.

Klocki drewniane dla 3-latka

🧒👧Dzieci w wieku 3 lat są już nieco bardziej zainteresowane otaczającym ich światem i skłonni do większej interakcji z zabawkami. W takim przypadku skupiamy się na klockach drewnianych, które nie tylko bawią, ale i przede wszystkim uczą. Dobrym przykładem są drewniane klocki edukacyjne. Maluch ma dzięki nim szansę poznać kolory, nowe kształty i przygotowuje się do nauki cyfr i liter.

Klocki drewniane dla 4-latka

🧒👧Każdy 4-latek będzie chciał bawić się klockami, które wymagają użycia wyobraźni i kreatywności. Warto wprowadzić w tym wieku klocki do nauki alfabetu. Dzięki nim  dziecko może znacznie szybciej nauczyć się czytać i pisać.

Klocki drewniane dla dziewczynki

👧Wybierając klocki drewniane dla dziewczynki warto wziąć pod uwagę nie tylko dziewczęce barwy, ale i zainteresowania oraz poziom trudności. Każde elementy podkreślające zainteresowania małej księżniczki będą na plus. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie dziewczynki lubią duże zamki i lalki. Niektóre wolą zbudować tor i ścigać się po nim.

Klocki drewniane dla chłopca

🧒Tak samo jest w przypadku chłopców. Wybierając klocki drewniane dla chłopca, warto skupić się na jego zainteresowaniach. Wielu z nich ma pełno energii i często zmieniają swoje miejsca i przedmioty zabaw, warto więc kupić kilka rodzajów klocków.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Drewniane klocki - dla kogo?

Drewnianymi klockami może bawić się już 1,5 roczne dziecko.

Drewniane klocki - dlaczego warto je kupić?

Drewniane klocki dla dzieci są ponadczasowymi zabawkami, które nie tylko zapewniają dużą dozę rozrywki, ale i edukują.

Drewniane klocki konstrukcyjne - dlaczego są tak popularne?

Drewniane klocki są ekologiczne i w 100 % bezpieczne dla dziecka. Ich rozmiary sprawiają, że maluszek ich nie połknie.