Piasek kinetyczny co to ❓
✅ Piasek kinetyczny praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku. Kolorowy piasek kinetyczny pozwala na stworzenie ciekawej i oryginalnej piaskownicy nawet w domu.
Ogromną zaletą piasku kinetycznego jest to, że nie brudzi rąk oraz jest całkowicie wolny od alergenów, czyli nie uczula.
✅ Każdy najlepszy piasek kinetyczny nie jest sypki, ale nie jest też twardy. Jego strukturę można śmiało porównać do mokrego piachu na plaży. Dziecko dotykając piasku ma wrażenie, że ten przesypuje się przez jego ręce, a mimo tego piasek cały czas można formować jak plastelinę.
Oprócz klasycznego piasku kinetycznego na rynku dostępne są jego najróżniejsze wersje. Mieniący się różnymi barwami piasek kinetyczny brokatowy, za pomocą którego można zbudować kolorowe budowle.
Jeśli jednak rodzice wolą wziąć dziecko na spacer to zapraszamy do artykułu jak przygotować się na jesienny spacer.
✅ Brokat w piasku świeci się i mieni, dzięki czemu powstałe konstrukcje są jeszcze ładniejsze. Piasek dostępny jest w wielu kolorach.
Piasek kinetyczny neonowy to piasek w żywych i intensywnych barwach - dostępny jest piasek kinetyczny czerwony, fioletowy, zielony. Teraz już nic nie ogranicza ani Was, ani Wasze pociechy ❗️
Piasek kinetyczny z czego jest zrobiony ❓
➡️ Jak już wspominaliśmy, piasek kinetyczny praktycznie w całości składa się z ziaren zwykłego piasku.
Oprócz tego, w jego składzie znajduje się specjalny polimer, który nadaje piaskowi jego wyjątkową konsystencję, którą można umiejscowić pomiędzy konsystencją plasteliny i piasku. Jeśli chodzi o skład, to piasek kinetyczny jest bezpieczny, u większości zdrowych dzieci nie powoduje uczuleń.
Jak zrobić piasek kinetyczny ❓
Piasek kinetyczny można nabyć w sklepach, ale zapewniamy, że przygotowany w warunkach domowych jest o wiele tańszy i nawet jego produkcja zapewnia wielką frajdę.
➡️ Czego będziecie potrzebować ❓
⭐ 4 szklanki mąki pszennej
⭐ 1 szklankę oleju
⭐ opcjonalnie dowolny barwnik
⭐ opcjonalnie brokat lub inne kolorowe dodatki
Jak przygotować piasek kinetyczny ❓
✅ Nie ma nic prostszego ❗️ Bierzemy większą miskę, która później posłuży nam za domową piaskownicę, umieszczamy wszystkie składniki i wszystko razem dokładnie mieszamy.
✅ Samo łączenie składników, jak oraz ich ugniatanie to już fajna zabawa pełna frajdy ❗️ Jeśli uznacie, że Wasz piasek jest zbyt mokry to dosypcie do niego odrobinę mąki.
Na drugi dzień także możecie to zrobić, ponieważ z czasem piasek robi się odrobinę wilgotniejszy.
☝️ Co ciekawe, piasek kinetyczny nigdy nie wysycha ❗️ Jeśli masa po dłuższym czasie zrobi się zbyt sypka, można dodać odrobinę wody, która poprawi jej wilgotność.
Co zrobić gdy piasek kinetyczny wyschnie ❓
➡️ Jeśli piasek kinetyczny nie chce się już “lepić”, to jest kilka sposobów, które możecie wypróbować.
Inną dobrą zabawą, która pozwoli dziecku poczuć sensorycznie są właśnie klocki sensoryczne, o których mamy artykuł na blogu, który podlinkowaliśmy.
✅ Piasek kinetyczny nie powinien wysychać, gdyż dba o to polimer, który zapobiega wysychaniu. Jest to trwała substancja, która nie paruje jak woda. Niełatwo ulega też degradacji.
Mimo tego możecie mieć wrażenie, że z biegiem czasu coraz trudniej pracuje się z piaskiem.
✅ Dzieje się tak wtedy, gdy dodawane są do niego barwniki czy inne dodatkowe substancje w dużych ilościach. One powodują, że piasek traci swoje właściwości.
Jeśli razem z Waszymi pociechami uwielbiacie piasek kinetyczny, ale martwicie się o to, że zbyt szybko się zbryla, to mamy dobrą wiadomość. Możecie go nieco “nareperować” kilkoma naprawdę prostymi domowymi sposobami.
Jak wygląda zbyt suchy piasek kinetyczny ❓
⭐ Piasku kinetycznego nie trzeba polewać wodą, aby ulepić z niego kulkę, ale jeśli jest zbyt suchy, to się zbryla. Ciężej się z niego lepi babki. Może przypominać w dotyku piaskowiec. Jeśli macie właśnie taki problem, to spróbujcie sposobu opisanego poniżej!
➡️ Pierwszą opcją, która może zadziałać jest najzwyczajniejsze w świecie wymieszanie piasku kinetycznego. Jeśli to nie pomoże, to możecie użyć zwykłej wilgotnej szmatki lub chusteczek nawilżanych. Już po chwili powinniście poczuć, że grudki rozsypują się w sypki piasek.
✅ Kolejną opcją jest lekkie podlanie go wodą. Najlepiej spryskać nim powierzchnię, a potem delikatnie wymieszać. W ten sposób piasek powinien odzyskać swoje właściwości.
✅ Na początek dodajcie odrobinę wody. Zawsze prościej jest spryskać piasek ponownie, niż odlewać zbyt dużo cieczy. Pamiętajcie, aby potem naprawdę dokładnie wymieszać zawartość pojemnika.
Jeśli to konieczne, możecie dodać trochę więcej wody. Po kilku minutach piasek powinien odzyskać swoją pierwotną formę.
➡️ Alternatywnie spróbujcie dodać oleju. Niektóre oleje roślinne lub mineralne mogą pomóc w utrzymaniu wilgotności piasku kinetycznego. Jeśli używacie oleju, dokładnie wymieszajcie jego zawartość z piaskiem, aby uniknąć powstania plam i grudek.
Podobnie jak w przypadku wody — najlepiej rozprowadzić olej w postaci mgiełki. Spryskajcie powierzchnię piasku i dokładnie wymieszajcie.
✅ Gdy nie możecie tego zrobić, to delikatnie wmasujcie olej w ręce i wtedy spróbujcie poprawić właściwości piasku. Raczej nie wlewajcie oleju bezpośrednio do pojemnika — ciężej będzie Wam w ten sposób równomiernie go rozprowadzić.
✅ Ostatnią propozycją jest kupienie nowego piasku kinetycznego. To z pewnością najbezpieczniejsze rozwiązanie. Wybierajcie wysoko oceniany piasek. Powinien on wytrzymać naprawdę długo bez zbrylania się.
Raczej nie mieszajcie zestarzałego piasku z nowym. Gdy musicie wymienić piasek, wyrzućcie stary w całości, a do pojemnika wsypcie nowy. Jeśli obawiacie się, że ten też będzie wysychał, to po każdej zabawie szczelnie go okrywajcie.
Piasek kinetyczny - od jakiego wieku ❓
⭐ Nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących tego, od jakiego wieku powinno bawić się piaskiem kinetycznym.
Jeśli jesteście rodzicami i zadajecie sobie pytanie: „piasek kinetyczny – od kiedy dla dziecka ❓ ”, to wiedzcie, że producenci najczęściej zalecają zakup piasku dla dziecka powyżej drugiego roku życia.
A przez ten czas można sprezentować dziecku zabawki drewniane, które są w pełni bezpieczne.
⭐ Jeśli jednak dziecko jest młodsze, a chcecie, aby już zaczęło swą przygodę z piaskiem kinetycznym, możecie mu go udostępnić. Zawsze jednak pamiętajcie, by towarzyszyć maluchowi w zabawie, aby była ona dla niego w pełni bezpieczna.
Piasek jest bardzo drobny. Pilnujcie, by dziecko go nie połykało ani się nim nie zakrztusiło.
Dziecko zjadło piasek kinetyczny ❓ Co zrobić ❓
✅ Jeśli faktycznie jest to ilość znikoma, to nie ma powodu do obaw. Piasek kinetyczny to naturalny piasek z dodatkiem polimerów, wpływających na jego strukturę, zatem powinien być bezpieczny dla dzieci.
✅ Niemniej zgodnie z zaleceniami producenta to zabawa dla dziecka powyżej 2. roku życia. Kiedy już wyjmiecie piasek kinetyczny z ust Waszej pociechy (lub ona sama go wypluje), poproście, by przepłukała usta, jeśli potrafi).
Podajcie Waszemu dziecku do picia wodę. Jeżeli zjadło dużo piasku, może zwymiotować, ale nie martwcie się tym.